Hírek
2023. Július 27. 09:29, csütörtök |
Kzélet
Forrás: fontech.startitup.sk
A Csehország a világ egyik leggazdagabb országává válhat

Hatalmas lítiumlelőhelyekkel rendelkezik az ország.
A lítium kétségtelenül a "jövő olaja", és azok az országok, amelyeknek a területén lelőhelyek vannak ebből a nyersanyagból, hatalmas fellendülésnek néznek elébe az elkövetkező években. Szomszédunk is ezek közé fog tartozni. Mint arról a CNN Prima beszámol, Petr Fiala cseh miniszterelnök a hírportálnak elmondta, hogy az ország hatalmas lítiumlelőhelyeinek köszönhetően igazán aranykor előtt áll.
Az autóipar átalakulása valószínűleg nem fogja drasztikusan csökkenteni az olaj iránti keresletet, hiszen nemcsak a benzin vagy a dízel készül a "fekete aranyból", hanem számos más termék is, amelyet nap mint nap használunk. Az olaj iránti keresletet azonban szinte biztosan fel fogja váltani a lítium, az akkumulátorok alapanyaga iránti kereslet.
Azoknak az országoknak, amelyek területén lítiumlelőhelyek találhatók, az elkövetkező években okuk van az örömre. A bányászat és az akkumulátorok későbbi gyártása a GDP legfontosabb forrásává válhat, ahogyan azt Fiala cseh miniszterelnök is tudja.
A politikusok nem szabad alábecsülniük a helyzetet
A miniszterelnök szerint Csehország a következő években Európa egyik fejlett országává válhat. Ezt két dolognak köszönheti. Az első az ökológiai átalakulás, ahol egész Európa igyekszik csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátását, új, korszerűbb technológiákra váltva minden ágazatban. Ehhez kapcsolódik az autóipar átalakulása és az elektromos autók megjelenése.
A második fontos tényező, hogy a Cseh Köztársaság területén találták meg Európa legnagyobb lítiumlelőhelyét. Ezért, ha az ottani politikusok időben megragadják ezt a lehetőséget, akkor a következő években a legvirágzóbb országgá válhatnak. Fiala szerint azonban ki kell alakítaniuk egy stratégiát a lítium bányászatára és feldolgozására, és el kell kezdeniük saját akkumulátorok gyártását is.
Michal Kučera, a TOP 09 parlamenti képviselője, a gazdasági bizottság tagja az Echo24 portálnak elmondta, hogy a lítiumbányászat a Cínovec-hegységben jelenleg az előkészítő szakaszban van. A bányászat 2026-ban kezdődhet meg, a teljes működés pedig 2028-2029-ben várható.
A szomszédok évente több tízmilliárd eurót kaszálhatnak a lítiumból
A bányászatot a ČEZ félig állami vállalat végzi majd, amely egy akkumulátorgyár építésébe is be akar fektetni. Mint Karel Havlíček volt ipari és kereskedelmi miniszter elmondta, a nyersanyag kitermelése önmagában nem elég, csak az akkumulátorok gyártása jelentene valódi verseny- és pénzügyi előnyt Csehország számára. Ezért rendkívül fontos a teljes lánc kialakítása a kitermeléstől a feldolgozáson át a gyártásig.
Ahogy Andrej Babiš, a korábbi cseh miniszterelnök már régen mondta, a lítium üzletág akár évi 2 000 milliárd Cseh koronát is hozhat a Cseh Köztársaságnak, ami nagyjából 83 milliárd eurónak felel meg.
Foorás: fontech.startitup.sk
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 07. 14:38, hétfő | Kzélet
Átmenetileg visszaállítják a határellenőrzést a magyar és az osztrák határon
Ennek oka a szarvasmarhákat sújtó száj- és körömfájás, amely több magyarországi településen is előfordult, majd a betegség átterjedt és elterjedt a Szlovák Köztársaságban.
2025. Március 27. 15:35, csütörtök | Kzélet
Ausztria katonai egységet küldött Szlovákiába a száj- és körömfájás elleni védekezés megerősítésére
A szlovák kormány kedden Szlovákia egész területére rendkívüli helyzetet hirdetett a betegség miatt.
2025. Március 26. 13:37, szerda | Kzélet
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter szerdán arról tájékoztatott, hogy újabb száj- és körömfájással sújtott marhatelepet fedeztek fel Magyarországon, ezúttal Levél község közelében.
2025. Március 25. 13:36, kedd | Kzélet
A kormány jóváhagyta a száj- és körömfájás miatti rendkívüli helyzet kihirdetését
A miniszterelnök elmondta, hogy a kormány kész megtéríteni a gazdákat ért károkat.