Hírek
2020. Szeptember 22. 14:39, kedd | Világ
Az EU belügyi biztosa: Szolidaritáson alapuló modellre van szükség a menekültek befogadásához

Az Európai Bizottság a héten mutatja be új, menekültügyi reformról szóló javaslatát. Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa nem számít örömkiáltásokra.
„Kötelező szolidaritási rendszerre van szükség, minden tagállamnak segítenie kell, amennyiben egy másik tagállam migrációs nyomás alá kerül,“ nyilatkozta Johansson az AFP hírügynökségnek. Az elmúlt években a menedékkérők európai elosztása ellen főként a Visegrádi 4-ek országai léptek fel (Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia). „Nem csupán az elosztásukról, de a visszafogadásukról is szó van,“ mondta Johansson azokkal kapcsolatban, akik menekültkérelmét a tagállamok elutasították. Szerinte legális bevándorlási útvonalakat kell nyitni a munkavállalóknak és humanitárius folyosókat a rászorulóknak. Ezzel együtt határozott fellépést ígért mindenféle vallási radikalizálódással szemben, illetve a terroristák mozgásterének beszűkítése érdekében.
Az új migrációs paktumot az Európai Bizottság szeptember 23-án fogja bemutatni, két héttel a Moria menekülttábori tűzvész után. Emberek ezrei maradtak fedél nélkül az említett tűzesetben. Évek óta 12 700 menekült tartózkodott a táborban, s ezt többen annak jeléül vették, hogy az EU nem képes elfogadni egy egységes menekültügyi politikát. Az EU-biztos belátta, hogy nehéz olyan javaslattal előállni, amellyel minden tagállam és az Európai Parlament is egyetért.
A dublini rendszer
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke szerdai beszámolójában megemlítette, hogy az Európai Bizottság törölni kívánja a dublini reformot, amely tartalmazza többek közt az ún. kvótarendszert, amely szerint az az állam dönt a menekült kérelem kérdésében, amelyik határát először lépik át a menekültek. Ezt legélesebben Magyarország ellenzi.
A dublini rendszer célja meggátolni a menekülteket abban, hogy egyszerre több országban kérvényezzenek menekültstátuszt. Ezzel párhuzamban lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy a kérvényezőket visszaküldjék abba az országba, amely határát először lépték át. Görögország és Olaszország szerint ez a rendszer nem igazságos, ugyanis földrajzi fekvésüknek köszönhetően nagy valószínűséggel az ő határaikat fogják a menekültek elsőként átlépni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 15. 10:34, kedd | Világ
Witkoff: Putyin nyitott a tartós békére Ukrajnában
Az ukrajnai béketeremtés Donald Trump amerikai elnök egyik fő prioritása.
2025. Március 27. 16:12, csütörtök | Világ
Ezen a napon: Március 27.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2025. Március 12. 13:44, szerda | Világ
Az USA azonnali hatállyal újraindítja az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt
A nyilatkozat szerint az Egyesült Államok azonnal feloldja a hírszerzési információk megosztásának felfüggesztését, és újraindítja az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatást.
2025. Február 26. 14:00, szerda | Világ
Trump ötmillió dollárt szeretne kérni az aranykártyákért
Az amerikai elnök elvárja, hogy a vállalatok fizessenek azért, hogy képzett munkavállalókat hozzanak az USA-ba az aranykártya segítségével.