2024. szeptember 20, péntek - Friderika

Hírek

2022. Október 20. 01:00, csütörtök | Világ
Forrás: Reuters / Canva

Az oroszoknak eladott kínai mikrocsipek negyven százaléka selejt

Az oroszoknak eladott kínai mikrocsipek negyven százaléka selejt

Egyre gyakoribb eset, hogy rossz minőségű, ill. egyáltalán nem működő mikrocsipekkel lepik el az orosz cégeket kínai beszállítóik mondván, úgysem tudnak mástól venni.

Az orosz-ukrán háború miatt hozott szankcióknak köszönhetően Moszkva számára egyre nagyobb problémát jelent a mikrochipek beszerzése. Az egyik megoldást a saját félvezetőipar kiépítése jelenti, de Oroszország egyrészt nem tud lépést tartani a területen a technológiai fejlődéssel, másrészt hiányzik a chipek minőség-ellenőrzéséhez szükséges tudás is. A Kommerszant orosz napilap arról számolt be, hogy a komponensek esetében egyre nagyobb a meghibásodási arány. Ez részben arra vezethető vissza, hogy az orosz vállalatok kétes csatornákon keresztül szerzik be az alkatrészeket, például a chipeket. A kerülő úton megvásárolt lapkák akár 40 százaléka is hibás lehet vagy nagyon rövid időn belül az elektronikai hulladékok közé kerül.

Az oroszoknak így maradt a rossz minőségű kínai alkatrész, ugyanis az Ukrajna ellen indított háborújuk miatt a legtöbb chipgyártó megszakította üzleti kapcsolatait Putyinékkal. A gyártók között óriáscégek is vannak, mint a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) és a United Microelectronics Corporation (UMC). Bár az Oroszország és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatokban nincsenek fennakadások, de az amerikai szankciók miatt a kínai félvezetőipar is szenved és a kereskedelmi korlátozások következtében hatalmas károkat szenved el. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az orosz chipgyártás kiépítésére és beindítására vonatkozó orosz tervek egyelőre nem valósultak meg.

Bár Oroszország azt állította, hogy 2030-ig 3,2 billió rubelt akar befektetni a saját félvezetőiparába, a kihívásoknak valószínűleg nem tud megfelelni. Az orosz ipar idén 90 nanométeres technológiával akarja megkezdeni a gyártást, ami a 2003-as technológiai szintnek felel meg. Oroszország 2030-ra 28 nanométeres chipeket akar gyártani, amely jó egy évtizeddel elmarad a jelenlegi legmodernebb, 3 nanométeres technikától.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Augusztus 21. 10:04, szerda | Világ

Az 1968-as augusztusi megszállás véget vetett a prágai tavasznak és elkezdődött a “normalizáció”

Az invázió a második világháború vége óta a legnagyobb fegyveres akció volt Európában, amely 1968. augusztus 20. és 21. között kezdődött.

2024. Szeptember 16. 11:21, hétfő | Sport

F1: Oscar Piastri diadalmaskodott az Azeri Nagydíjon

Perez és Sainz összeütköztek az utolsó előtti körben, így Fernando Alonso végzett a hatodik helyen az Aston Martinnal, ami a legjobb eredménye a csapatnak a júniusi Kanadai Nagydíj óta.

2024. Szeptember 16. 10:59, hétfő | Helyi

Rekordmagasságot ért el a Duna szintje Bécsben

A hidrológusok és a vízgazdaság dolgozói folyamatosan korrigálják a dunai árhullámot, köszönhetően a gátak időben történő felszabadításának, ami 2002-ben nem történt meg, és hatalmas kritikát váltott ki.

2024. Szeptember 11. 14:40, szerda | Rendőrségi

Šutaj Eštok: Az iskolákat mesterséges intelligenciával ellátott kamerarendszer fogja lefedni

A cél a különböző biztonsági fenyegetések terjedésének megakadályozása.