Hírek
2023. Augusztus 02. 14:48, szerda |
Világ
Forrás: Wikipedia
Ezen a napon: Augusztus 2.

Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek a mai napon történtek a történelemben.
1222 - Elhunyt VI. Rajmund toulouse-i gróf, Melgueil és Toulouse grófja, Provence márkija, a katharok elleni keresztes háború egyik főszereplője.
1788 - Elhunyt Thomas Gainsborough, a 18. század egyik legjelentősebb angol festőművésze.
1796 - Elhunyt Bucsányi Mátyás (Butsányi Mátyás) természetkutató, bölcsészdoktor, a göttingeni, majd a hamburgi egyetem tanára.
1849 - Lezajlott a debreceni csata a Nagysándor József vezette honvédsereg és az Ivan Fjodorovics Paszkevics vezette cári sereg között.
1919 - Elhunyt Szamuely Tibor kommunista politikus, újságíró, a Magyarországi Tanácsköztársaság hadügyi népbiztoshelyettese és közoktatásügyi népbiztosa.
1921 - Elhunyt Enrico Caruso híres olasz operaénekes, az első sztártenor, akit főleg a lemezfelvételei tettek híressé; legismertebb alakításai Ruggero Leoncavallo Pagliacci (Bajazzók) című operájában Canio szerepe és Puccini Bohéméletének Rodolfója voltak.
1922 - Elhunyt Alexander Graham Bell, skót születésű amerikai tanár, aki Antonio Meucci találmánya alapján szabadalmaztatta a telefonkészüléket.
1923 - Elhunyt Warren G. Harding, az Amerikai Egyesült Államok 29. elnöke, hivatalban 1921–1923-ig.
1933 - Megkezdődött Gödöllőn a 4. Cserkész Világdzsembori, az egyetlen Magyarországon rendezett cserkész világtáborozás.
1936 - Elhunyt Louis Blériot francia mérnök, gépkonstruktőr, a repülés úttörője.
1939 - Albert Einstein aláírta azt a nagyrészt Szilárd Leó által fogalmazott levelet, amiben arra figyelmeztették Franklin D. Roosevelt amerikai elnököt, hogy a nemzetiszocialista Németország egy saját nemzeti nukleáris energia tervbe kezdett, ami az atombomba előállításához vezethet.
1945 - Véget ért a potsdami konferencia. Harry S. Truman, Clement Attlee és Joszif Sztálin megállapodtak a mai lengyel-német határról (Odera-Neisse határvonal) és Berlin négy megszállási övezetre osztásáról.
1945 - A Beneš-dekrétumok megfosztották állampolgárságuktól a szlovákiai magyarokat.
1949 - Megszületett Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, űrkutató, vadászpilóta.
1958 - Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Bibó István jogtudóst, '56-os államminisztert, Göncz Árpád írót, későbbi köztársasági elnököt és Regéczy-Nagy László katonatisztet. Mindhárman az 1963-as amnesztiával szabadultak.
1973 - Megszületett Ullmann Mónika színésznő.
1976 - Elhunyt Kalmár László Kossuth- és állami díjas matematikus, egyetemi tanár, az MTA tagja; a matematikai analízis, a matematikai logika és alkalmazásai, különösen a kibernetika, a számítástudomány és a matematikai nyelvészet területén ért el kiemelkedő eredményeket.
1976 - Elhunyt Fritz Lang osztrák származású német–amerikai filmrendező, forgatókönyvíró és producer, a német filmgyártás egyik legmeghatározóbb egyénisége.
1976 - Megszületett Kati Wilhelm háromszoros olimpiai bajnok és ötszörös világbajnok német sílövő.
1990 - Irak lerohanta Kuvaitot, megkezdődött az első öbölháború.
Forrás: Wikipedia
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 27. 16:12, csütörtök | Világ
Ezen a napon: Március 27.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2025. Március 12. 13:44, szerda | Világ
Az USA azonnali hatállyal újraindítja az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt
A nyilatkozat szerint az Egyesült Államok azonnal feloldja a hírszerzési információk megosztásának felfüggesztését, és újraindítja az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatást.
2025. Február 26. 14:00, szerda | Világ
Trump ötmillió dollárt szeretne kérni az aranykártyákért
Az amerikai elnök elvárja, hogy a vállalatok fizessenek azért, hogy képzett munkavállalókat hozzanak az USA-ba az aranykártya segítségével.
2025. Február 11. 14:32, kedd | Világ
Ezen a napon: Február 11.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.