Hírek
2021. Március 22. 17:27, hétfő | Tech
FAKE NEWS: Sokan nem tudják, hogy éppen álhírt osztanak meg a szociális hálón

A tudósok bebizonyították, amit már tudtunk. Nem minden felhasználó külföldi ügynök és nem mindenki akar készakarva félretájékoztatni, egyszerűen csak fogalmuk sincs arról, mi az a kritikus gondolkodás, ill. szemlélet.
Az MIT kutatói kimutatták, hogy a közösségi portálokon politikai álhíreket terjesztő átlagemberek többsége valójában nem akar félreinformálni másokat. Éppen ezért megoldást jelenthetne, ha különböző jelölések segítenék a világhálón szörfölőket az egyes bejegyzések valódiságának a megállapításában.
David Rand, az MIT professzora kijelentette, hogy az emberek általában csak a valóságnak megfelelő tartalmakat szeretnék megmutatni másoknak. A közel 5000 amerikai állampolgár bevonásával elkészített tesztjükben a válaszolók közel 50 százaléka nyilatkozta azt, hogy az álhírek megosztása véletlenül történt, mert túl figyelmetlennek vagy stresszesek voltak, míg további 33 százaléka azért terjesztette az anyagokat, mert meg volt győződve arról, hogy azok korrektek. Csupán a 16 százalékuk ismerte el, hogy szándékosan így akart befolyásolni másokat.
Ziv Epstein, az MIT Médialaboratóriumának PhD-hallgatója hozzátette, hogy a tapasztalataik azt mutatják, hogy a felhasználóknak egyáltalán nem mindegy, hogy miket mutatnak meg másoknak. A probléma azonban, hogy a közösségi szolgáltatások üzemeltetőinek a jelenlegi dizájnok megalkotásakor fontosabb a látogatók elköteleződése, mint az, hogy tényszerűen igaz tartalmakat terjesszenek. Ahhoz, hogy az álhírek terjedését korlátozni lehessen, fontos lenne, hogy az emberek többet foglalkozzanak azzal, hogy a megosztott információk korrektek legyenek.
Az MIT tudósai az eredményeiket nyilvánosságra hozták a Nature hasábjain is. A Princeton és a New York-i Egyetem munkatársai 2019-ben megállapították, hogy az idős és konzervatív Facebook-tagok terjesztik a leggyakrabban az álhíreket. A 65 éves vagy idősebb felhasználók közel hétszer több álhírt osztottak meg, mint a 18 és 29 év közöttiek.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 27. 16:12, csütörtök | Világ
Ezen a napon: Március 27.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2025. Március 27. 15:35, csütörtök | Kzélet
Ausztria katonai egységet küldött Szlovákiába a száj- és körömfájás elleni védekezés megerősítésére
A szlovák kormány kedden Szlovákia egész területére rendkívüli helyzetet hirdetett a betegség miatt.
2025. Március 26. 14:12, szerda | Sport
Argentína 4-1-re legyőzte Brazíliát és ezzel kijutott a 2026-os világbajnokságra
Az argentinok ezzel csatlakoztak Japánhoz, Új-Zélandhoz és Iránhoz. Brazília ellen már tizenkét perc után kétgólos előnyhöz jutottak, Julian Alvarez és Enzo Fernandez góljaival.
2025. Március 26. 13:37, szerda | Kzélet
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter szerdán arról tájékoztatott, hogy újabb száj- és körömfájással sújtott marhatelepet fedeztek fel Magyarországon, ezúttal Levél község közelében.