Hírek
2021. Október 04. 18:14, hétfő |
Tech
Forrás: Wire
Mesterséges intelligencia: a Google kereső lassan emberként fog gondolkodni

A Google keresőmotorja naponta több, mint 3 milliárd kérést dolgoz fel, de ez mind semmi ahhoz képest, amilyen változások várhatók az óriáscég leghíresebb produktumában.
Hamarosan szavak nélkül működik majd a keresés, a felhasználókat pedig azonnal érteni fogja a keresőprogram. Elizabeth Reid számítógépekkel foglalkozik. Egy egyszerű példával szemléltette, hogy jelenleg mi a probléma a Google keresőjével: a kerékpárváltója fotóját mutatja, amelynek egyik alkatrésze eltört, azonban fogalma sincs, hogy azt hogy hívják. Így természetesen rákeresni sem tud a problémára a neten, legfeljebb felhívhatja egy hozzáértő barátját, hogy segítsen neki. Azonban informatikusként inkább a Google-t hívná segítségül, ha tehetné.
A probléma oka, hogy a számítógépek másképp értelmezik az információkat, mint az emberek és szükségük van pontos megnevezésekre, melyek nélkül tehetetlenek. Ez vezetett oda, hogy Reid és csapata egy olyan megoldást fejlesztettek ki, amelyet most a Google Seach On nevű rendezvényén mutattak be. A rendszer neve Multitask Unified Model (MUM) és a mesterséges intelligenciára épül. A céljuk az, hogy a technológia megértse, hogy mit akar a keresést végző személy, míg a távlati elképzelés az, hogy a kereső hosszú távon úgy gondolkodjon, mint egy ember.
A MUM nem csupán a szövegeket tudja feldolgozni, hanem a képeket is. Vagyis a felhasználóknak elegendő egy képet készíteniük egy elromlott alkatrészről és feltenniük a kérdést, hogy hogyan javíthatják meg azt vagy hol szerezhetnek be egy újat. A funkciót a következő hónapokban integrálni fogják a Google Lens képfelismerő alkalmazásba, de a kapcsolódó kérdéseket kizárólag angol nyelven lehet majd megfogalmazni.
A szakember hozzátette, hogy a megoldásnak akár videók is megadhatók lesznek. Ezáltal felismerheti a YouTube rendszerében elérhető filmek témáját és azokhoz kapcsolódó felvételeket tud javasolni. Szintén lehetőség lesz hangos keresésekre, de a kutatók a mobiltelefonokba integrált diktálási funkció helyett egy olyan fejlesztésen dolgoznak, amelynek segítségével úgy lehet majd beszélgetni a szolgáltatással, mint egy baráttal.
A Google nem csupán meg akarja válaszolni a feltett kérdéseket, hanem ezzel párhuzamosan alternatív lehetőségeket is be szeretne mutatni. A következő hónapokban várható egy ilyen, Things to know nevű modul integrálása is a rendszerbe. Egy ételfotó esetén kaphatunk receptet, helyet, ahol ehetünk olyat és egyéb lehetőségeket. A keresésekben a jövőben az eddiginél több kép fog megjelenni. Az alkalmazott algoritmus ugyanis felismeri majd, hogy valaki egy fotóval összefüggésben keres valamit, akkor automatikusan ki fog listázni felvételeket is.
Az összes újítás először a mobiltelefonokra érkezik majd és csak azután az asztali számítógépekre. Ennek oka, hogy a mobilkészülékek jelentősége folyamatosan nő, immár az összes keresések több mint fele ilyen eszközökről valósul meg.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 27. 16:12, csütörtök | Világ
Ezen a napon: Március 27.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek ezen a napon történtek a történelemben.
2025. Március 27. 15:35, csütörtök | Kzélet
Ausztria katonai egységet küldött Szlovákiába a száj- és körömfájás elleni védekezés megerősítésére
A szlovák kormány kedden Szlovákia egész területére rendkívüli helyzetet hirdetett a betegség miatt.
2025. Március 26. 14:12, szerda | Sport
Argentína 4-1-re legyőzte Brazíliát és ezzel kijutott a 2026-os világbajnokságra
Az argentinok ezzel csatlakoztak Japánhoz, Új-Zélandhoz és Iránhoz. Brazília ellen már tizenkét perc után kétgólos előnyhöz jutottak, Julian Alvarez és Enzo Fernandez góljaival.
2025. Március 26. 13:37, szerda | Kzélet
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter szerdán arról tájékoztatott, hogy újabb száj- és körömfájással sújtott marhatelepet fedeztek fel Magyarországon, ezúttal Levél község közelében.