2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2021. Augusztus 02. 16:45, hétfÅ‘ | Életmód
Forrás: Életmód

Nem is gondoltad volna, melyik szervünk sínylette meg leginkább a járványidőszakot

Nem is gondoltad volna, melyik szervünk sínylette meg leginkább a járványidőszakot

A koronavírus okozta járvány és a bezártság nem csak az idegrendszerünkre volt kihatással, de a szemünket is komoly megerőltetés érte. Tízből hat embernél alakult ki valamilyen látásprobléma.

A Google Trends érdekes összeállítással állt elÅ‘. Magyarországon fÅ‘leg, de Szlovákiában is egyre többe kerestek rá a „szemcsepp” szóra a járvány alatt és azóta is. Az ok egyértelműen a megnövekedett képernyÅ‘használat. Az Alcon/Ipsos tavaly júniusi kutatásából kiderült, hogy az amerikaiak 80%-a jelentÅ‘sen több idÅ‘t tölt el a képernyÅ‘ elÅ‘tt, mióta kitört a járvány, és 5-bÅ‘l 3 ember komolyan aggódik a szeme egészsége miatt. A számítógépes látás szindróma a digitalizáció egyik káros mellékhatásaként alakult ki és az utóbbi évben néma kórként több millió ember életét keseríti meg. Mióta az okostelefonokkal kelünk és fekszünk, szemünk egészsége komoly veszélynek van kitéve. Nemes Nóra, optometrista szerint “A képernyÅ‘kbÅ‘l érkezÅ‘ kék fény mind élettani, mind szemészeti elváltozásokat okozhat. A mesterséges fény mindenütt körülvesz, hiszen mikrokörnyezetünk része. Nem kell ahhoz napi 10 órát gép elÅ‘tt dolgozni, hogy a szemünk kiszáradjon és elkezdjen fájni a fejünk. A zárt, mesterséges LED vagy egyéb hideg fényekkel bevilágított tér, a képernyÅ‘kbÅ‘l érkezÅ‘ kék fény és a hűtÅ‘-fűtÅ‘ rendszerek mind hozzájárulnak a problémához”. A gyakori szemszárazság mellett hosszú távon a kék fény makula degenerációt (retina súlyos károsodása) és szürkehályogot is okozhat, és az alvásminÅ‘séget is jelentÅ‘sen rontja.

A gyerekek különösen nagy veszélyben vannak
A szakember szerint a kék fény mellett a legnagyobb probléma a tartós közelre nézés, melynek az online oktatás miatt most extrém módon ki vannak téve a gyermekek. Japánban a fiatalkorúak 90%-a szenved gyerekkori miópiában (rövidlátásban), mivel korán a kezükbe kerül a tablet és a tanulás mellett a pihenés is 30 centi közelrÅ‘l, a képernyÅ‘jüket bámulva történik. Ez a jelenség sajnos már nem csak Japánban, de világszerte megfigyelhetÅ‘. A gyerekek többnyire zárt térben, mesterséges fény mellett nézik a képernyÅ‘t, ami tartós szemromlást, fejfájást és egyéb nyaki, háti fájdalmakat is okozhat.

“Aki irodában dolgozik, legalább az ebédszünetben vagy hazafelé el tudott távolodni egy kis idÅ‘re a monitor elÅ‘l. Most azonban szinte minden interakció a gép elÅ‘tt történik, ezért a szemnek esélye sincs pihenni. Tavaly március óta 60%-al több szemcseppet adtunk el, ami jól példázza, hogy mekkora a baj.” – állítja Valner Szabolcs, az eOptika ügyvezetÅ‘je.

Mit tehetünk szemünk egészségéért?
Nagyon fontos, hogy megtaláljuk a képernyÅ‘idÅ‘ és más tevékenységek közötti egyensúlyt. – Javasolják a szakemberek. SzülÅ‘ként figyeljünk oda, hogy a gyerek minden nap mozogjon, vagy legalábbis valamilyen offline tevékenységet is végezzen. Emellett fontos, hogy lefekvés elÅ‘tt egy órával, már ne bámulja a képernyÅ‘t, mivel ez az alvás minÅ‘ségét is befolyásolhatja. Mindenkinek ajánlott a 20-20-20-as szabály betartása, amelynek lényege, hogy 20 percenként fókuszáljunk legalább 20 másodpercig egy legalább 20 lábnyi (kb. 6 méter) távolságban lévÅ‘ tárgyra. Megoldást jelent még a monitorszemüveg, mely védÅ‘réteget képezve meggátolja a kék fény behatolását a retinába és ép látásúaknak, dioptria nélkül is kapható. Az irodai dolgozók ráadásul ingyenesen igényelhetik ezt a fajta szemüveget munkáltatójuktól, ha 4 óránál többet kell egyhuzamban a képernyÅ‘ elÅ‘tt tölteniük. Ezen kívül figyeljünk oda az üléspozíciónkra, és igyekezzünk gyakori szellÅ‘ztetés mellett kényelmes munkakörnyezetet kialakítani.

Ha megfogadjuk ezeket a tanácsokat, elképzelhetÅ‘, hogy nem teljesül be az UNSW ausztráliai egyetem kutatóinak jóslata, miszerint a 21. század közepére az emberiség fele rövidlátó lesz.

Címkék: életmód, poszt-covid

Ezek érdekelhetnek még

2024. Október 31. 13:49, csütörtök | Életmód

Szakértők: A madárinfluenza lakosságra való átterjedésének kockázata alacsony

Az emberre való átvitel a fertőzött, beteg madarakkal, azok ürülékével, fertőzött vérrel és szervekkel való szoros érintkezés útján történik.

2024. November 19. 14:20, kedd | Közélet

Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben

A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.

2024. November 19. 13:51, kedd | Világ

Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá

A doktrína szerint Moszkva fenntartja a jogot, hogy egy nagyszabású támadás esetén fontolóra vegye a nukleáris fegyverek alkalmazását.

2024. November 18. 14:41, hétfő | Sport

ATP: Sinner, Zverev és Fritz pályára lépnek Münchenben

A regnáló világelső először vesz részt az 1899-ben először megrendezett eseményen, amelyre jövőre április 14. és 20. között kerül sor.