2024. szeptember 20, péntek - Friderika

Hírek

2022. December 16. 03:26, péntek | Világ
Forrás: Bafin, Sg

Nincs mese, szabályozni kell a kriptovaluta-kereskedelmet

Nincs mese, szabályozni kell a kriptovaluta-kereskedelmet

Úgy tűnik, lassan a világ többi részén is belátják, hogy a hiányzó regulációk és jogszabályok, valamint az emaitt elveszett dollármilliárdok már nem csak az EU gondja.

A Németország legfőbb pénzügyi szabályozójának számító BaFin a kriptovaluta-iparág globális szabályozására szólított fel a fogyasztók védelme, a pénzmosás megelőzése és a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében. Mark Branson, a BaFin elnöke szerint rossz taktika az olyan megközelítés, amely "csak hagyná, hogy az iparág a felnőttek játszótereként növekedjen". "Láttuk az önszabályozó világot. Ez nem fog működni" - hangsúlyozta Branson. A szakember órákkal azután beszélt, hogy az amerikai ügyészek megvádolták Sam Bankman-Friedet, az FTX kriptopénz-tőzsde alapítóját azzal, hogy több milliárd dollárt tulajdonított el és megsértette a kampánytörvényeket, amit az Amerikai Egyesült Államok potenciálisan egyik legnagyobb pénzügyi csalásának neveztek.

A szakember kiemelte, hogy nem akarja megölni a kriptovalutákat, de nem szereti a kockázatokat. Mindezt azzal egészítette ki, hogy a szabályozást kiterjesztené "minden területre", beleértve a kriptoplatformok betéti és hitelezési üzletágát is. "Még nem végeztünk. Néhányan már összeomlottak, mások még nem. Még mindig igaz, hogy a kriptoeszközökbe való befektetés teljes veszteséghez vezethet. Mindig is ezt mondtam, sajnos ez most valósággá vált" - taglalta a szakember a közelmúlt folyamataival kapcsolatban.

Fotó: (c) Maurice Kohl

Branson mindig is szkeptikusan nyilatkozott az ágazatról. Az EKB honlapján adott interjúban azt mondta, hogy "nem minden kriptopénzzel kapcsolatos üzleti modell komoly. Az innovációs hullámok, mint tudjuk, ingyenélőket és csalókat is hoznak magukkal." Mindazonáltal úgy véli, hogy a mostani "kriptotél" után egy "kriptotavasz" következhet, és amennyiben a kriptopiac ismét növekedni fog, akkor a BaFin elnöke arra számít, hogy "nagy valószínűséggel sokkal jobban összekapcsolódik a hagyományos pénzügyi rendszerrel". A szabályozásnak ehhez kellene alkalmazkodnia és azt a hagyományos pénzügyi rendszerhez hasonlóan kellene kezelni, az "azonos kockázat, azonos szabályok" elvének megfelelően.

Konkrétan a pénzügyi stabilitás, a fogyasztóvédelem és a pénzmosás három területe forog kockán. "A bitcoin a szervezett bűnözés legnépszerűbb fizetőeszköze. A kriptotőzsdék több, mint tőzsdék. Nemcsak kereskedési platformot, hanem betéti és hitelezési szolgáltatásokat, valamint letéti őrzést is kínálnak. Ezt figyelembe kell venni és a bankokhoz hasonlóan "likviditásorientált likviditási szabályozást" kell bevezetni. A nemzeti jogalkotóknak tisztáznia kellene a tokenek státuszát fizetésképtelenség esetén. Eddig ezt nem szabályozták" - mondta Branson.

"Itt az ideje a komoly kriptovaluta-szabályozásnak. A legfontosabb pont az, hogy ehhez nem csak európai, hanem világméretű megoldásra van szükség" - tette hozzá a szakember. Az iparág szabályozása eddig laza volt. De most már Németországban a bankoknak engedélyt kell kérniük a kriptopénzekkel való kereskedéshez, míg az Európai Unió egy új kriptoeszköz-piaci szabályozáson (MiCA) dolgozik, amelyet egyesek - köztük Christine Lagarde, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke - szerint később ki kellene szélesíteni és "MiCA 2"-nek nevezni.

Branson egyébként izgalmasnak találja a kriptobefektetések alapjául szolgáló blokklánc technológiát, amelyhez nagyon semlegesen áll hozzá, de kétségek merültek fel benne azzal kapcsolatban, hogy a blokklánc valóban alkalmas-e a fizetési tranzakciók feldolgozására. Ezt azzal indokolta, hogy a blokklánc nehezen skálázható, ezért hátrányai vannak a hagyományos adatbázisokkal szemben.

Branson rámutatott, hogy "most van itt az ideje", hogy tisztázzuk a kriptovilág jövőbeli kezelését. Döntést kell hozni arról, hogy szigorúan szabályozzuk-e, vagy teljesen szabályozatlanul elzárjuk a pénzügyi rendszer többi részétől és kétség esetén hagyjuk, hogy teljesen leégjen. Ezt a vitát a közelmúltban két akadémikus, Stephen Cecchetti (Brandeis International Business School) és Kim Schoenholtz (NYU Stern School of Business) kezdeményezte a Financial Timesban megjelent vendégcikkével. A fő üzenetük a következő volt: "Ahelyett, hogy új jogi és szabályozási keretet hoznánk létre, amely legitimálja a kriptovalutákat, hagynunk kellene őket elégni." A BaFin vezetője elutasította a teljesen szabályozatlan kriptovilág megközelítését, mondván az csábító, de nem hihető. Ehelyett a papírpénz és a kriptopénz világa közötti egészséges verseny mellett érvelt, mert akkor kiderülne, hogy melyik rendszer a jobb.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Augusztus 21. 10:04, szerda | Világ

Az 1968-as augusztusi megszállás véget vetett a prágai tavasznak és elkezdődött a “normalizáció”

Az invázió a második világháború vége óta a legnagyobb fegyveres akció volt Európában, amely 1968. augusztus 20. és 21. között kezdődött.

2024. Szeptember 16. 11:21, hétfő | Sport

F1: Oscar Piastri diadalmaskodott az Azeri Nagydíjon

Perez és Sainz összeütköztek az utolsó előtti körben, így Fernando Alonso végzett a hatodik helyen az Aston Martinnal, ami a legjobb eredménye a csapatnak a júniusi Kanadai Nagydíj óta.

2024. Szeptember 16. 10:59, hétfő | Helyi

Rekordmagasságot ért el a Duna szintje Bécsben

A hidrológusok és a vízgazdaság dolgozói folyamatosan korrigálják a dunai árhullámot, köszönhetően a gátak időben történő felszabadításának, ami 2002-ben nem történt meg, és hatalmas kritikát váltott ki.

2024. Szeptember 11. 14:40, szerda | Rendőrségi

Šutaj Eštok: Az iskolákat mesterséges intelligenciával ellátott kamerarendszer fogja lefedni

A cél a különböző biztonsági fenyegetések terjedésének megakadályozása.