Hírek
2020. Október 19. 14:01, hétfő | Helyi
Pozsonyi történelem: Kilencven éve hajózott ki az akkori Csehszlovákia legnagyobb hadihajója
Október az Első Csehszlovák köztársaság megalakulásának hónapja, idén (28.10.) ünnepelné 102. születésnapját. Ma viszont egy másik évfordulóról lesz szó.
Forrás: archív, Juraj Bohunský
Kilencven éve annak, hogy Komárom kikötőjéből kihajózott az akkori Csehszlovákia legnagyobb hadihajója, amely a President Masaryk névre hallgatott. A hajó a pozsonyi kikötőben horgonyzott. „Ma már nem látható, de annak idején a Csehszlovák köztársaság rendelkezett egy dunai hadiflottával, amelyet az ország megalakulása óta bővítettek. Akkortájt nem volt jó kapcsolatunk Magyarországgal, ráadásul miután a németek annektálták Ausztriát, egy következő „veszélyes” szomszéddal lettünk gazdagabbak,” magyarázza Ernest Huska, lelkes pozsonyi történelemkutató, a Ligetfalusi városszépítő egyesület alelnöke.
Tomáš Garrigue Masaryk 1930-ban töltötte be 80. életévét, ennek alkalmából viseli nevét az akkor kihorgonyzó hadihajó. „A tiszteletadás a síneken kezdődött. A köztársasági elnök utazásaira létrehozott Aza 1-0080-as jelzésű vagon az „Elnöki vonat” része volt. A szerelvény 2018-ban látogatott el Pozsonyba, az érdeklődők a Prágai Múzeumban tekinthetik meg. Masaryk ezután még két hajót kapott, pontosabban még két hajót neveztek el róla, egy civilt és persze, a fent említett hadihajót,” tette hozzá Ernest Huska.
A „President Masaryk” egy felderítőhajó volt, és pontosan kilencven évvel ezelőtt engedték a Duna vizére. „A kezdetektől gondok voltak a hajóval. A mérnökök osztrák kollégáik munkáiból vettek inspirációt, de a Duna csehszlovák szakasza jóval keskenyebb volt, így az ellenség sokkal közelebb volt és a hajó oldalsó páncélzata így sokkal gyengébbnek bizonyult. Már november 20-án észrevették a hajó hiányosságait, így szinte az egész oldalsó páncélzatot le kellett cserélni, hogy kibírja az ellenség tűzerejét,” magyarázta Huska.
A hajó története szomorúan folytatódott: 1939 májusában felhajózták Linzbe, ahol a németek kezébe került és ezáltal a náci sereget erősítette. Miután a németek elfoglalták a hadihajót, új nevet is kapott. A Harmadik birodalom Bechelaren-re keresztelte, Rüdiger von Bechelaren mitikus karaktere után. A hajó ezután csatákban is részt vett, főleg az akkori Jugoszlávia területein.
A második elnöki hajót a mai napig megtaláljuk a fővárosban. „A komáromi kikötőben 1929-ben kezdték el építeni azt a vontatóhajót, amely szintén T.G. Masaryk nevét viseli. A vízieszköz megelőzte saját korát, a gőzhajtás helyett már motorral rendelkezett,” magyarázza Ernest Huska. Ezt két évvel később engedték vízre, az eseményen Masaryk is részt vett. „A hajó a mai napig létezik, az „Öreg Duna – víziegyesület” tulajdonában van és hosszú idő óta a Járfalusi ágon van kikötve,” zárta a lelkes pozsonyi történelemrajongó.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Október 21. 14:25, hétfő | Helyi
A Komáromi Erődben találkozik Fico, Orbán és Vučič
A vezetők kedden Komáromban az Európába irányuló illegális migráció megállítására irányuló innovatív megoldásokról is tárgyalnak.
2024. Október 04. 11:35, péntek | Helyi
Lemond miniszteri posztjáról Zuzana Dolinková
Kritizálta többek közt a kormány konszolidációs intézkedéseit.
2024. Szeptember 16. 10:59, hétfő | Helyi
Rekordmagasságot ért el a Duna szintje Bécsben
A hidrológusok és a vízgazdaság dolgozói folyamatosan korrigálják a dunai árhullámot, köszönhetően a gátak időben történő felszabadításának, ami 2002-ben nem történt meg, és hatalmas kritikát váltott ki.
2024. November 19. 14:20, kedd | Kzélet
Tomáš: Történelmi minimumot ért el a munkanélküliség októberben
A munkaügyi miniszter rámutatott, hogy az egyik fontos projekt, amelyet Juttatás helyett Munka néven neveztek el, ezen a héten kerül véleményezésre, hatálybalépése már 2025 közepén várható.