2024. szeptember 20, péntek - Friderika

Hírek

2022. Május 16. 10:34, hétfő | Világ
Forrás: Science Alert

Tudomány: sikerült életet csempészni egy ember szemébe a halálát követően

Tudomány: sikerült életet csempészni egy ember szemébe a halálát követően

Egyszerre félelmetes és csodálatos sikert aratott egy amerikai kutatócsoport, amelynek sikerült érzékelhető jeleket mérnie egy elhunyt páciens retinasejtjeiben.

A kísérlet célja az volt, hogy az orvosok és tudósok pontosabb rálátással rendelkezhessenek az idegsejtek oxigénhiány miatti pusztulásának kérdésében. A kutatók elhunyt állatok és emberek vizsgálatakor bukkantak aktív retinasejtekre. Apró módosításoknak köszönhetően képesek voltak “feléleszteni” az elhalt sejtek kommunikációs képességét. A hír a Science Alert legfrissebb számában jelent meg.

A kutatók szerint a halál után a retina elektromos jeleket, úgynevezett b-hullámokat bocsáthat ki, ha fénnyel stimulálni kezdik azt. Ez a jelenség az élő retinában is megfigyelhető, és a látást lehetővé tévő makulasejtek rétegei közötti kommunikációt jelzi. Ugyanakkor ez volt az első alkalom, hogy egy elhunyt (emberi) donor szemei ilyen módon reagáltak a fényre.

A halál bekövetkezte után az emberi test bizonyos részeit fel lehet használni transzplantáció céljából, de sok múlik azon, milyen gyorsan sikerül megmenteni az adott szervet. 2018-ban a Yale Egyetem tudósai egy nem kis bravúrral kerültek címlapra: egy sertés agyát 36 órán át tartották életben az állat halála után. Mi több: még némi reakciót is ki tudtak vele váltani, amit egyes műszerek is érzékeltek. A kutatók úgy vélik, az itt felhasznált eljárás továbbfejlesztésével akár az emberi szem is visszahozható az életbe.

A kutatást a Utahi Egyetem és a Scripps Research tudósai vezették, akik a fent említett módosításoknak köszönhetően elérték, hogy a halál beállta után is szinkrontevékenységet mutassanak az oxigénhiány miatt egyébként már elpusztult sejtek. “Rávettük a retinasejteket arra, hogy beszéljenek egymással, ahogyan az élő szemben is teszik” nyilatkozta Frans Vinberg, a Utahi Egyetem specialistája.

Vinberg jelentős eredménynek nevezte, hogy a retinasejtek a halál beálltát követő ötödik órában is reagáltak a fényre. A sejtek közötti kulcsfontosságú b-hullám jelek az oxigénhiány következtében azonban szinte azonnal leálltak. A kutatók így próbáltak egy merészet és csökkentették az oxigénhiányt, aminek következtében az eredmények azonnal javulást mutattak. Nem kell megijedni, egyelőre szó sincs arról, hogy megtalálták volna a bölcsek kövét, a retinasejtek “újraélesztése” csak egy átmeneti folyamat volt, a sejtekbe ettől még nem költözött vissza az élet. A szem teljes működéséhez ennél sokkal bonyolultabb folyamatok beindítására van szükség, ennek esélye pedig szinte a nullával egyenlő.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Augusztus 21. 10:04, szerda | Világ

Az 1968-as augusztusi megszállás véget vetett a prágai tavasznak és elkezdődött a “normalizáció”

Az invázió a második világháború vége óta a legnagyobb fegyveres akció volt Európában, amely 1968. augusztus 20. és 21. között kezdődött.

2024. Szeptember 16. 11:21, hétfő | Sport

F1: Oscar Piastri diadalmaskodott az Azeri Nagydíjon

Perez és Sainz összeütköztek az utolsó előtti körben, így Fernando Alonso végzett a hatodik helyen az Aston Martinnal, ami a legjobb eredménye a csapatnak a júniusi Kanadai Nagydíj óta.

2024. Szeptember 16. 10:59, hétfő | Helyi

Rekordmagasságot ért el a Duna szintje Bécsben

A hidrológusok és a vízgazdaság dolgozói folyamatosan korrigálják a dunai árhullámot, köszönhetően a gátak időben történő felszabadításának, ami 2002-ben nem történt meg, és hatalmas kritikát váltott ki.

2024. Szeptember 11. 14:40, szerda | Rendőrségi

Šutaj Eštok: Az iskolákat mesterséges intelligenciával ellátott kamerarendszer fogja lefedni

A cél a különböző biztonsági fenyegetések terjedésének megakadályozása.